111th Camelford Show 2017

 Camelford and District Agricultural Association Limited

 
 
 

 

C D A A Info

 

Judges


Judges Schedule


Rules


Show Location


Show Map


Traders Info

 

Useful Links

 

Horticultural Schedule

Horticultural Entry Form

 

Cattle Schedule 

Cattle Entry Form 

 

Sheep Schedule 

Sheep Entry Form 

 

Horse Schedule 

Horse Entry Form 

 

Poultry Schedule 

Poultry Entry Form 

 

Vintage Schedule 

Vintage Entry Form

 

Dog Show

 

Other Show Dates and Contacts

 

 

 

 

 

Exhibition Judges

 

JUDGES

 

CATTLE


DEVON'S Mr F.J Hawke, Wadebridge


SOUTH DEVON CATTLE Mr W.H.P Scott, Gloucester


PURE BRED BEEF Mr Andrew Haste, Beaworthy


STEERS AND HEIFERS Mr Andrew Haste, Beaworthy


HOLSTEIN FRIESIAN CATTLE Mr Robert Wills, Wadebridge


AYRSHIRE CATTLE/JERSEY Mr Mark Evans


DEXTER CATTLE TBC


OVERALL DAIRY CHAMPION & OVERALL BEEF CHAMPION Mr Dennis Smith


SUPREME CHAMPION ANIMAL FROM BEEF AND DAIRY Mr Dennis Smith

YOUNG STOCKMAN'S PRESENTATION – BEEF (Class 42 + 42a) Mr Andrew Haste


YOUNG STOCKMAN'S PRESENTATION– DAIRY (Class 43 + 43a) Mr Robert Wills


STOCKMAN CHAMPIONSHIP-Gill Stiles Cup Classes 42, 42a,43, ,43a,117,118

Mr Dennis Smith and John Hawken cup for 11 years & under handler Classes 42,43,117 Mr Dennis Smith

SHEEP


DEVON & CORNWALL LONG WOOLS Mr J.P Oatey, TorPoint


DORSET HORN AND POLLED DORSET HORN SHEEP Mr Stewart Sandercock, Delabole


NATIVE BREEDS & CROSSES – EWES & RAMS –

 
LOWLANDS Mr Richard Cole, Tavistock


UPLANDS Mr Melvyn Britton, Cullompton


CONTINENTAL SHEEP INCLUDING BELTEX (other than Charollais & Texel)
EWES & RAMS Miss Amy Payne, Newquay


CHAROLLAIS – EWES AND RAMS Mr Angus Howie, Okehampton


TEXEL – EWES AND RAMS Mr Robert Darke, Kingsbridge


SUFFOLK SHEEP – EWES AND RAMS Mr B.W Strout, Boyton


JACOB Mr Christopher Slee, Bideford


PENS OF COMMERCIAL EWES Mr Steve Dennis, Liskeard


BUTCHERS LAMBS Mr Steve Dennis, Liskeard


SHEPHERD/SHEPHERDESS/YOUNG STOCKMAN'S PRESENTATION
Classes 117-118) Mr Matthew Smith, Launceston


SUPREME CHAMPIONSHIP and LOCAL Mr Steve Dennis, Liskeard


SHEEP SHEARING Mr Matthew Smith, Launceston

Mr James Mabley, Piperspool

Mr John Hawkey, Pendogett


REFEREE Mr Bill Pethick.


POULTRY Mr Simon James, Redruth


DOGS Dr Debbie Evans


MAIN RING ANNOUNCER Mr Peter Clarke


VINTAGE ANNOUNCER Mr. Tim Mitchell


ENTERTAINMENT ANNOUNCER Mr James Morrish


SHEARING ANNOUNCER Mrs Claire Parnell


Y.F.C. JUDGES TBC

President Judging and Presentation of Outside & Inside Trade Stands and best Vintage exhibit on Trade Stands will commence at 10.15am by the President.
Sheep and Cattle Presentation at 3.00 pm in The Entertainment ring.
President Coronation cup presentation at 3pm in The Entertainment Ring.

Vice President judges the Agricultural Trade Stands at 9.30am for The Cornwall Farmers Ltd followed by Food Hall Winner Mr and Mrs A.P Scott. Cup and presentation of Horse Cups at approx 4.00pm in Ring 1.

Vintage Tractor, inspection of Dog, CYFC followed by Poultry Cup presentation at 2.45pm in the Main Ring.

HORSES
LIGHT HORSES, HACKS & COBS – RIDDEN Miss Tabitha Brightmore, Lewdown


LIGHT HORSES-CONFORMATION Mrs Debbie Alderson, Tavistock


WORKING PONY, WORKING COB, WORKING HUNTERS  Miss Charlie Handley, Chumleigh


DRIVING Mr F Berryman, Penzance


HEAVY HORSES Miss Julie Rogers, Truro

SUPREME HORSE & PONY CHAMPIONSHIP & LOCAL SUPREME HORSE
Mr David Jordan, Okehampton


B.S.P.S. HERITAGE M&M CLASSES & PETHICK CHAMPIONSHIP
Miss Jane Cooper, Beaminster


B.S.P.S. S.H. PONY CLASSES & MIXED HEIGHT NOVICE S.H. PONY CLASS
Miss Jane Cooper, Beaminster


B.S.P.S. SHOW PONY CLASSES & OPEN MIXED INTERM. CLASS & LOCAL
Miss Jane Cooper, Beaminster


YOUNG HANDLER & FUN CLASSES. Mrs Lydia Forrester, Penzance


PURE BRED, ANGLO AND PART BRED ARABS & HACKS  Mrs Sandra Jones, Yelverton


B.S.P.A. HORSES AND PONIES , SPOTTED & APPALOOSAS  Mrs Emma Edwards-Brady, Hatherleigh


LIGHT HORSES,PONIES – IN HAND Ms Gemma Trevenna, St Austell

SHETLANDS- MINIATURE AND STANDARD AND MINIATURE HORSES
Mrs Marion Matthews, Penzance


M & M PART BRED REGISTERED IN HAND AND RIDDEN
Ms Vicki Stephens – Brompton Regis


MOUNTAIN & MOORLAND PONIES IN HAND AND RIDDEN
Ms Vicki Stephens – Brompton Regis


JUMPING JUDGE Mr Mike Johns

COURSE BUILDERS Mrs F Young – Mr Mike Johns

JUMPING Mr Mark Sanders


PLEASE CHECK . THERE ARE REVISED RULES AND NEW CLASSES AND TIMES FOR 2017

ANIMALS ON THE SHOW GROUND CAN BE UNPREDICTABLE, AND WHILST ALL REASONABLE PRECAUTIONS ARE TAKEN, SAFETY CAN NOT BE GUARANTEED. THE COMMITTEE TAKE NO RESPONSIBILITY FOR INJURY TO ANY COMPETITOR, SPECTATOR OR PERSON ENTERING THE SHOW.
 

Website designed, realized and maintained by Kestrel © 2006 - 2017 All Rights Reserved.